Marzysz o samochodzie elektrycznym?- szansą są programy „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber”

Już 26.06.2020 r. zaczyna się nabór wniosków do trzech programów NFOŚiGW: „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber”, które mają na celu wspieranie rozwoju elektromobilności i dzięki temu  ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza. We wszystkich programach można składać wnioski w terminie 26.06 2020 r. – 31.07.2020 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych programów:

Zielony samochód

Program ma na celu wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanym do celów prywatnych, które mogą liczyć na maksimum 15 % dofinansowania, do kwoty 18 750 zł. Warunki, które powinien dodatkowo spełnić wnioskodawca: zakup samochodu nie może nastąpić wcześniej niż 1maja 2020 r. oraz cena samochodu nie może przekroczyć 125 tys. zł.

eVAN

Program ma na celu wsparcie przedsiębiorców w zakupie pojazdów dostawczych o napędzie elektrycznym (kategoria N1). Firmy mogą otrzymać dotację do 30% kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych oraz do 50% kosztów kwalifikowanych na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW (do 5 tys. zł). Wydatki te mogą zostać poniesione już po 1 stycznia 2020 r.

Koliber

Program skierowany jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców, posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym. Umożliwia dofinansowanie zakupu lub leasingu nowych elektrycznych taksówek oraz zakupu i montażu punktu ładowania o mocy do 20 kW. W przypadku dotacji można ubiegać się o dotację do 20% kosztów kwalifikowanych (do 25 tys. zł) lub pożyczkę. Maksymalny koszt kwalifikowany zakupu i montażu punktu ładowania to 150 tys. zł. Okres kwalifikowalności kosztów liczy się od 1 stycznia 2020 r.

Jeżeli są Państwo zainteresowani ubieganiem się o dofinansowanie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programów  w zakładce  Źródła dofinansowania oraz do kontaktu z naszym Centrum Energii Odnawialnej w Hajnówce lub Białymstoku. Chętnie wspomożemy Państwa w procesie aplikowania lub rozliczania wniosku o dofinansowanie.